Jdi na obsah Jdi na menu
 


Croatia 2016 Brač

triplechrome-lighting-astro-lighting-kandela-lighting-penta-lighting-famlight-osvetleni-domu-osvetleni-bytu-triplechrome.cz.jpg

Pokud Vás zajímá spolupráce v oblasti osvětlení, zde nahoře je odkaz na mé pracovní stránky.

Když ráno vstaneš, poděkuj za ranní světlo, za svůj život a sílu. Poděkuj za jídlo a za radost ze života. Pokud nevidíš důvod, proč by jsi měl děkovat, dávej vinu sám sobě.

 

Tak a proběhla cesta na Brač. Jelikož jde o krásný ostrov plný měst, hezkou přírodu a zajímavé místo pro potápění s jednou z nejčistších lokalit na Jadranu vyjeli jsme ve složení Žanet, Mára ,Lůca a já no a samozřejmě Dominik a Tom + Anet.

Cesta je stejná jako minulý rok na ostrov Čiovo a město Trogir jen se přeplavíme trajektem Jadrolinia na ostrov  Brač ze Splitu. A z města Sumartin jsme navštívili Makarskou. 

Výbava klasika - člun Mariner IV délka 3,2m, motor nakonec je Mercury po složení mezinárodních zkoušek na přímořskou plavbu, vodotěsné foťáky a kamery, Márova kamera s full HD a věcičky na Freediving se vylepšili o držáky na kamery a harpuny. No a počasí nám přálo, krom posledních dvou dnů foukajícího Mistrálu. Projeli jsme celý ostrov od pohoří po zátoky. Prošli města s památkami a pokochali se starými olivovými sady v okolí prastarého městečka Škrip. Prozkoumali jsme zátoky s plážemi a útesy, aby jsme si něco natočili a v potápění o kousek pokročili. Super bylo noční potápění a chladné potápění při východu slunce uprostřed moře na útesu plném ryb.

Pláže s modrou vlajkou Chorvatsko:

Plavba po okolí - pohoda Jazz:

Zaběhnutí motoru v zátoce u Splitska:

Ponory v zátokách:

Plavba ze Splitské na pláž Lovarčina a nazpět:

Plavba na nákup a dotankování kanystru Sumartin:

Výsadek v zátoce + potápění v noci Brač. Kraby a ryby s harpunou.

Mistrál začal vát:

Život na útesech:

Klikni a otevři si galerii fotografií Croatia - Brač 2016

Jako jednu ze zajímavých lokalit pro Freedive se jeví jeskyně Lučica s hloubkou 35m. Zde nákres a obrázek v průřezu:

Image result for brač croatia divers

Image result for brač croatia divers

Další lokality na potápění klikni zde na obrázek:

Výsledek obrázku pro diving flag

ZOO v Sutivanu na Brači - výlet

V lesích v blízkosti malého letoviska Sutivan směrem na Milnu , teda na severním pobřeží ostrova Brač, 7 km západně od Supetaru, se nachází „Přírodní park Sutivan“ (Park prirode Sutivan), jehož součástí je i zvláštní zoologická zahrada. Nemají tu žádné lvy a tygry, nejsou tu ani populární opice nebo bazény s lachtany, a přesto ji děti milují. Mohou tu vidět zvířata zdejší oblasti - osly, koně jelena, pávy, ovce, kozy, kohouty, divoké prase, jakož i jejich mláďata. A pro děti z města, ať už chorvatských nebo českých je to dost velikej zážitek. 
Ty si tu mohou také hrát na zdejším hřišti, které nabízí vynalézavé možnosti zábavy . Spokojeni jsou tu však i dospělí z jejich doprovodu – zdejší restaurace poskytuje velmi dobré občerstvení a posilnění. A pokud by si chtěli sami zasportovat, jsou tu k dispozici různá hřiště, např. na plážový volejbal, malou kopanou, košíkovou a bocciu. 
A kdo vlastně přišel s myšlenkou založit tady na severním pobřeží středodalmatského ostrova Brač tento rajský koutek zdejší přírody? Zakladatelkou a majitelkou této zoologické zahrady je rodina Jurićů, nadšenců, milovníků přírody a přátel dětí. Rodina se sem přistěhovala teprve začátkem 90. let minulého století z bosenské Zenice, prodala domek v Sutivanu a za získané peníze koupila v blízkosti 16 tisíc m2 půdy a na ní vybudovala tento přírodní park. 
Takže malej námět na výlet pro případ horšího počasí ale to Vám asi na našem ostrově nehrozí :-)Převzato z webu www.penzion.donfelder.cz/
 

Výroba Hawaii Harpuny - včetně držáku na F. Nikon 

Suroviny: 

Stará noha od židle, starý knoflík od stolní zásuvky, vrut, stará guma z garáže, kus železa na hrot, smršťovací bužírka, stativ co se povaloval 5 let v šuplíku, tyčka z laminátu nebo i kovu průměr 6mm, hmoždinka a silonové sponky /samozatahovací.

Návod:

Uřízněte starou nohu od židle, tvrdší materiál je lepší. (Můžete použít trubky PPR nebo pro držení kombinaci trubky se starou silikonovací pistolí). Vyvrtejte otvor průměr 8mm do dřeva dlouhého dle vaší potřeby a délky vrtáku. Čím menší vůle po zasunutí harpuny do zařízení, tím větší přesnost. Ale těsné to nedělejte, dřevo trochu nasaje vodu. Přišroubujte na vrut starý knoflík od stolní zásuvky. Udělejte vzadu zářez po obvodu aby zde dobře zapadla samozatahovací silinová spona pro uchycení gum. Připravte si hmoždinku, ale dobře si vyberte její tvar a případně si ji řezákem upravte. Gumy se dají použít jakékoli a pokud Vám připadá tah slabý, dejte buď silnější gumu nebo dejte gumy dvě. Uzlíky na gumách strčte do černé smršťovací trubičky na kabely (mají to v marketech) a zapalovačem ohřejte tuto gumu až se stáhne do patřičného tvaru. Pomocí cca 2-3ks silonových pásek přichyťte symetricky hmoždinku a připravenou gumu připevněte na držák s knoflíkem rovněž samozatahovací páskou. Knoflík je šikovný aby zbraň ve vodě neklouzala a opřela se o váš palec. Nastříkat to akrylátem je hračka a pokud máte starý stativ jako já tak se tam přišroubuje. Záznam vašich pokusů o lov v moři se v zimních obdobích hodí. Pozor zaplaťte si v HR sportovní rybolov - povolenka cca 60KN na den. Ceny r.2015. Klikni na obrázek a zvětší se. Nakonec jsem koupil trojzubec za cca 140,- na netu. Celá harpuna vyšla cenově na max 200,- Stativ a Foťák jsem samozřejmně nepočítal. Použít se dají Gumy z nářadí Fitness a všechno co prostě pruží.

  

Kdo chce vidět jak to střílí tak tady jsem dal video na Youtube:

 

Přikládám pár fotek z lokality:

Výsledek obrázku pro brač

Škola potápění, klikni a podívej se na ceny:

Výsledek obrázku pro brač

Výsledek obrázku pro brač

Výsledek obrázku pro brač

Výsledek obrázku pro brač

Výsledek obrázku pro brač

Výsledek obrázku pro brač

Odkaz na městečka na Brači, klikni na spodní obrázek.

Bobovisce_122

Dračí jeskyně, Zmajeva spilja se nachází v ostrovním vnitrozemí ve svahu nad mořem nad zátokou Murvica, 6 km západně od Bolu. Z Murvice se k ní dá vystoupit upravenou pěší stezkou přibližně za 45 min. Cesta vede kolem zříceniny poustevnického kláštera Stipančič. Celý vchod do 20 m jeskyně, včetně dračí plastiky, je uzavřen pevnou kovovou mříží, takže bez průvodce se nelze dovnitř dostat. Zde foto:

Výsledek obrázku pro Zmajeva spilja

Pláže jsou tu - Zlatni rat, Lovrečina blízko městečka Postira. Mala Lozna, Murvica (pod městečkem je pláž)

ZŠvžr Uvaly Boboviöśe

Vidova gora - 778 m.n.m.), z níž je nádherný výhled na pláž „Zlatni Rat“ a především na sousední ostrovy Hvar, Korčulu a Vis.
Když se vydaří počasí, lze z Vidovy Gory dohlédnout až na výběžky Italských Alp.

Výsledek obrázku pro vidova gora

Blaca klášter - Nachází se v nadmořské výšce 250 metrů. V 16. století přišli do této pusté krajiny hlaholští mniši z pevniny, kteří sem prchli před Turky. V nádherných stylově zařízených kamenných klášterních síních je nyní rozsáhlá bohatá knihovna s cennými starými astronomickými tisky; dále je tu archiv, malá tiskárna a muzeum hodin a starých zbraní. K nejobdivovanějším částem kláštera patří hvězdárna s obrovským teleskopem. Nechybí tu ani vzácné obrazy ze 17. století. Nejvhodnějším místem pro začátek pěší trasy ke klášteru je odbočka ze silnice Nerežišća – Vidova gora jihovýchodně od Supetaru, která je označena ukazatelem.

Výsledek obrázku pro blaca brač

Jadrankamen – Pučišća
Městečko Pučišća je známé díky zdejší kamenické tradici. Kámen z nedalekých kamenolomů je známý po celém světě.
Místní kámen byl použit například na stavbu Bílého domu ve Washingtonu nebo Parlamentu ve Vídni a v Budapešti. Prohlédnout si můžete dílny v místní kamenické škole a určitě stojí za prohlídku i samotné městečko Pučišča.

Muzeum ostrova Brač ve Škripu
Vesnice Škrip je stará 3000 let. Jedná se o nejstarší osídlené místo na ostrově Brač. Starochorvatský Kostel sv. Ducha (Sveti Duh) z 9. – 10. stol. je nejvýznamnější starochorvatskou stavbou na ostrově. V r. 1995 byl restaurován.
V době benátsko-tureckých válek byla nad římským mauzoleem na starých ilyrských hradbách postavena tzv. Radojkovičova věž – mohutná obranná stavba, dodnes dobře zachovaná, v níž je dnes Bračské muzeum (Brački muzej). U Radojkovičovy věže se nachází největší antický hřbitov na ostrově a těsně vedle je římská piscina (nádrž na vodu).

Přírodní park „Sutivan“
Příjemné výletní místo hlavně pro rodiny s dětmi. Park se rozprostírá na ploše 18.000 m2 a je obklopen lesy a olivovými háji. Částí parku s množstvím místní zeleně (stromů, květin a voňavých bylin) je také zahrada se zvířaty, kde můžete pozorovat osly, muflony, divoká prasata, srnky, pávy, pštrosy, kachny, husy a dalších zvířata.
V malém jezírku se prohánějí barevné rybky a pro děti jsou připravené prolézačky a houpačky. Po procházce parkem se můžete občerstvit v příjemné venkovní restauraci.

Zde klikni na obrázek a máš další info o celém ostrově, jeho historii architektuře, zemědělství i zvycích starých předků nynějších obyvatelů.

Image result for brač maps

 

 

 

 

 

 

Klikni na obrázek pro další info:

brac-croatia.jpg

 

 

 

Výsledek obrázku pro vidova gora

Výsledek obrázku pro brač

Výsledek obrázku pro brač

Výsledek obrázku pro brač

Výsledek obrázku pro brač

Výsledek obrázku pro brač

Výsledek obrázku pro brač

Výsledek obrázku pro brač

Výsledek obrázku pro brač

 Pár fotografií pod hladinou:

Výsledek obrázku pro freediving brač

Výsledek obrázku pro freediving croatia

Výsledek obrázku pro freediving brač

Výsledek obrázku pro freediving parts

Výsledek obrázku pro brač underwater

Výsledek obrázku pro croatia freediving

Výsledek obrázku pro croatia deepsea

No a učení začalo. Bez Kapitánských zkoušek se na moře nevydáme. Jednak kvůli bezpečnosti a i pro případné pokuty v KN.