Jdi na obsah Jdi na menu
 


Survival

 

Pokud Vás zajímá spolupráce v oblasti osvětlení, zde nahoře je odkaz na mé pracovní stránky.

Žij svůj život tak, aby se strach ze smrti nikdy nevkradl do tvého srdce. (Indiánské přísloví)

Survival neboli techniky a dovednosti pro přežití - na mých stránkách jsou použitelné odkazy a videa nebo překlady s informacemi. Je zde to co upoutalo mou pozornost a co je možné si například pro zábavu s dětmi či přáteli vyzkoušet. Jako inspirace je zde i výbava, kterou používám na tramp, jsou to poklady lety ověřené couráním v přírodě i při létání Paraglidingu a přespávání formou Bivaku v Alpách či v našich kopcích. Závěrem jsou zde inspirativní videa od trempů a lidí s podobným koníčkem. Když se nejde ven, může se člověk kochat u internetu a těšit se na svou příští akci.

Seznam základní výbavy pro naše akce:

Batoh minimálně 45l obsah a výše všem doporučuji pokud jdete na dva dny, osobně mám batoh A.L.I.C.E. 70L, nůž hlavní velký, škrtátko magnesium, vařič na klacíky (dřívkáč), krabička se smůlou na rozdělání ohně případně trochu Pepa, nádobí ES + dle potřeby i pánev nebo kotlík, hrneček termo, pilka, provaz 15m, dalekohled, baterka čelovka – baterky, příbor, mobil s nabitou baterií nastaven úsporný režim, trojnožka. Někdy pro zábavu Luk. Ibalgin pro případ nouze a alkohol na rány. Toaleťák.

Spaní: Termo deka jako plocha pro BIVAK, karimatka nafukovací, spacák 1 AČR lehký bombón, spacák 2 AČR letecký s vložkou používám do zimy, polštář mini.

Oděv: Klobouk, tričko a ponožky rezervní, tričko hlavní, mikina s kapucou nepromokavá, bunda zateplená VZ95 pro zimu, termo prádlo a šátek na krk či přes ústa do zimy, kalhoty mask + opasek, outdoor boty. Poncho pogumované Britan. slouží hlavně jako celta.

Potraviny: Voda 2l pokud nejsou prameny v dosahu, nebo sešláplou petku v báglu. sušené maso, China sup 2x, káva a čaj, cukr,sůl, pepř, placatka a náplň, dýmka a pouzdro na tabák.

Z těchto věcí se vytřídí co není třeba a co ano dle určené akce a jako příslušenství ještě: Celta, řetězová ruční pila, lopatka.

Mé často používané potraviny: Vejce, uzeniny, ryby, placky nebo chléb, brambory, kukuřice na vaření, nějaký další nápoj s cukrem a cibule pro vaření jako základ, lahvička mini s olejem. Případně vločky nebo směs vloček s oříšky a hlavně fazole v plechu. Pokud nechcete experimentovat s dehydrovanými armádními sáčky stačí koupit ve sportovní výživě protein v prášku a proteinové tyčinky. Nás baví si vařit a vegetit.

Videa:  Zde je vidět to co učí knihy přežití jako teorii v praxi. Rozdělání ohně, výroba přístřeší s ohništěm, výroba luku a výroba pastí pro zajištění obživy. Ale i získání elektrické energie pro tábor, chatu nebo ve volné přírodě. Odkazy atd.

Můj osobní dřívkový vařič z příborníku. Doporučuji bez plynu a lihu se obejdete a klacíky a šišky jsou všude. 

Švédský vařič ze špalku.

Pečení masa za pomocí kamene.

Kamený sporák v přírodě.

Námořní svíčka.

Broušení nožů.

Výroba filtru na vodu.

Výroba lžíce.

I holky umí přežít.

Stavba obydlí s minimem nástrojů.

Nádoby na vaření.

 

Výbava - na tramp či expedici je třeba připravit individuálně abychom nenosili ani kilo navíc. Nenoste nic co nevyužijete a berte si lehké a odolné předměty.

Co sebou rád nosím:

Dalekohled Yukon z Běloruska. Super cena, skleněná optika, vnitřek plněný plynem proti zamlžení a lehkost, jelikož je z odolného kompozitu.

Ukázka zvětšení.

 

+ oblíbené filmy pro zimní období.

A také zde videa podobných dobrodruhů. Snad jim zvednutí sledovanosti díky umístění videa sem na blog nebude vadit. Jde zde o inspirování a sledování hezkých záznamů od Youtuberů jak našich tak Švédska, Ruska i Asie.

Partička trempů co staví Teepee.

I motorkáři dokáží bivakovat s luxusní výbavou :-)

Kdo i přes neutuchající sílu medií stále rád čte knihy, tak jako občas já a chtěl by si přečíst něco dobrodružného, má možnost se na chvilku vrátit o pár let zpět. Toto je velice dobrý tip na jednu nejen mou oblíbenou knihu. A stále je k sehnání v knihkupectví i ke stažení od vynikajícího spisovatele Ernesta Thompsona Setona. (Jedna zajímavost je, že tento spisovatel se velikou měrou zasadil o provozování škol v přírodě v našich školách).

Dva divoši

 

Výroba náramku pro přežití, který je součástí výbavy..

Kapitola přístřeší: zajistěte si teplo a místo pro spánek.

Výroba různých přístřešků pro přežití.

Výroba zemnice (zemljanky) – foto návod Improvizované obydlí

Výroba trojnohé židle s pomocí provázku.

Pro výrobu menší harpuny na lov ryb, nebo výrobu šípů pro luk je vhodné dřevo například z keře lísky. Zde ukázka listu:

www.garten.cz

Jak vyrobit past zde dole:

Past kombinovaná – nákres

Jak si udělat v přírodě alarm bez baterek:

Výroba Nože z pilníku, samozřejmě je možné vykovat nůž z různých méně kvalitních ocelí. Ale asi sem dám i návod na malou kovářskou výheň a její vytvoření v přírodě. I návod na dřevěné uhlí. Zatím ten nůž:

Výroba Bolasa:

Lov ryb:

O

 Stránka PŘEŽITÍ k nahlédnutí v novém okně.

Přežití

 

Kapitola rozdělání ohně v přírodě, pomocí křesadla nebo třením.

 

Druhý příspěvek je rozdělání ohně pomocí tření dvou materiálů.

 

Vybírám příspěvky, které jsou k vidění a čtení na netu a mají velice slušný obsah, kde nejsou hlouposti, ale slušná prezentace návodů jak přežít. Proto přikládám video na zajištění přístřešku s ohništěm.

Solární nabíječka zde dole.

 

Jak udělat vařič na klacíky.

 

 Jak upravit vodu v přírodě na pitnou?

Kondenzace

Natrhejte nejlépe ranní trávu, strčte ji do pet lahve nebo igelitové tašky a umístěte na slunečné místo. Voda zkondenzuje a díky UV záření se i přefiltruje. Přestože se vám podaří zkondenzovat poměrně malé množství vody, na zahnání nejhorší žízně postačí.

Díra v zemi

Vykopejte díru v zemi, na dno položte vhodnou nádobu a díru přikryjte textilií, kterou po obvodu zatěžkejte kameny. Pak vložte na textilii dostatečně těžký kámen, aby vytvořil trychtýř. Počkejte na ranní rosu a můžete uhasit žízeň.

Trojnožka

Tohle už je důmyslnější zařízení se třemi filtry. K výrobě budete potřebovat tři kulatiny/větve, provázek a textilii, můžete použít i tričko. Vytvořte tři nad sebou umístěné kapsy. První bude prázdná, druhá kapsa bude obsahovat písek a kamínky a třetí kapsu naplňte ohořelými uhlíky.

Pak stačí nalít do první kapsy vodu a dospodu postavit nádobu na zachycení přefiltrované vody, která bude postupně prokapávat přes tři filtry.

Zdroj: http://cestovani.idnes.cz/kvalitni-pitnou-vodu-za-90-sekund-dot-/po-cesku.aspx?c=A110512_131646_igcechy_tom

XYLEM – nejlevnější filtrování vody

 

Alternativní filtrace - trojnožka

Kapitola Luk a šípy

 

p20140916-102026 p20140916-101937

 Máte hlad? Bude třeba něco ulovit a beze zbraně to nejde. Luk a jeho výroba:

 A zde je výroba pastí pro zajištění potravy:

 Zde je návod pro vyrobení indiánské svíce na vaření a svícení.

 

Možná šikovný článek by mohl být o získávání el.energie pro spotřebiče různými způsoby. Proto zde přikládám informace. Asi nejednoduší je pořízení malého solárního panelu a autobaterie 12v/44Ah ze které vám bude energie postačovat na svíticí ledky nebo nabíjení mobilního telefonu, který má většinou i rádio nebo MP3. Většina mobilních telefonů má jako zdroj antény sluchátka a tak je nahraďte malým reproduktorem, tím vyřešíte jak anténu, tak pohodový poslech pro všechny. Doporučuji například toto repro cena cca 220,- : http://www.dxt.cz/repro-genius-sp-i165_d146874.aspx

   Pro dobíjení autobaterie 12V/44Ah vám během letních dní postačí nabíječka 17V  1,5W za cca 370,- Pokud budete svítit jen led osvětlením a používat drobné spotřebiče mělo by vám nabíjení dostačovat, případně si dokoupíte ještě jeden panel, odkaz zde: http://www.elektro-ivicic.cz/solarni-dobijec-17-5v-1-5w-p58821?ref=zbozi.cz

Zde odkaz na solární panel: http://aku-bat.cz/c232.0,232.Sol%C3%A1rn%C3%AD+technika.html

 

Solární panel TPS-103-10W

Pokud byste měli obavy že baterii přebíjíte, můžete zde koupit i malý regulátor za cca 650,- ten vám ohlídá včasné vypnutí nabíjení. Odkaz zde: http://www.deramax.cz/solarni-regulator-juta-cmp-12-pro-12v-fotovoltaicke-panely/d-72375/

 

Solární regulátor JUTA CMP12 140W

Ještě zde přiložím odkaz na vynikající nabíječku s výstupem USB. Ideální pří pobytu někde mimo civilizaci. Odkaz zde: http://www.elektro-ivicic.cz/nabijecka-solarni-sl-2-p58822/

 

Kdyby někoho zajímalo jak vyrobit energii na dobíjení baterie z tepla, například při topení v kamnech nebo ze slunečního záření, mám tu článek dole. Článek nabíjí baterii 12v (z auta) ideální je aby dával 14V. Z druhé strany musí být hliníkový chladič případně koupený aby pasoval na větráček s malým odběrem. Ukázka zde:

http://coptel.coptkm.cz/?action=2&doc=7972&docGroup=177&cmd=0&instance=1

 http://www.svetsoucastek.cz/hebei-tec1-12710-p240/?cid=374

http://www.gme.cz/m-tec1-12708s-p601-016

Jinak pokud nemáš vařič tak si jej udělej z plechovky od limonády:

Odkaz na studánky a prameny v ČR:

http://www.estudanky.eu/studanky-okres-MB-cislo-strana-1

Odkaz na energická místa v ČR - chrámy, hrady, zámky:

http://www.energie-mista.cz/mapa-energie/

Odkaz na počasí: 

http://mapy.in-pocasi.cz/  

http://www.in-pocasi.cz/predpoved-pocasi/ 

http://www.slunecno.cz/radar-evropa

 

 

 

Kdo se rád potápí tak zde informace: Převzato ze super odkazu http://www.stranypotapecske.cz/teorie/eustach.asp?str=200408241518290

 

Pár cest po lesích, jezerech, moři a vůbec tam kde je krásná příroda.

2018 Vkládám svou výrobu atomizéru.

Podzimní tramp - Já Honza a Láďa. Sever Čech s touláním po loukách a lesích. Jízda na koni Samantha.

 

Někde v Čechách ve skalách. Dvoudení akce s Honzovou rodinou a Tomem.

Někde v Českém Ráji. Dvoudenní akce jen s Tomem.

Toulání se s přáteli po lese v okolí skal.

Vrch Bába cesta s Mikym po okolí.

Návštěva u Mária. Krásné místo ve skalách.

Za přáteli - daňci, skály, hvozdy, louky a spaní v hamocku u ohně.

2018

Velikonoční tramp.

Okolí Prahy a toulání se mrazivým krajem.

D

2.12.2017

Zimní doba ohňová, bramboráky a klobáseň s tureckou kávou v džezvě v přítomnosti dekorace sněhu.

30.9.2017

Tři vlci na cestě - Bereme na záda výbavu a mizíme uprostřed lesa, abychom se vydali do hor a našli srub Kameňák, který jsme v lednu nenašli a zůstali jsme tehdy tábořit u malé skály ve sněhu. Srub se nám podaří najít a má svůj deník pro návštěvníky. Honza uvaří výbornou smaženici z posbíraných píchavek. Doplníme zásoby vody z bystřiny a uvaříme si čaj z lesních surovin. Když poklidíme srub a nanosíme dříví je čas vybalit spacáky a zatopit v krbu. Na roštu jsme stihli večer upéct vyníkající koleno a při kávě a víně jsme poklábosili o vnitropolitické situaci. Ráno nám nejmladší vlk dotankoval z potůčku vodu a po snídani jsme se vydali nahoru na hřebínek, abychom se pomalu potulovali po okolí. Honzova kapesní kuchyně zajistila polední kávu a posilněni posledními zbytky jídla jsme sestoupili shora do údolí abychom se naobědvali a vyrazili k domovu. Všichni jsme se rozloučili až odpoledne a smečka se rozprchla.

Večerníček z celé cesty má tři díly a jsou zde dole:

4.8.2017

Cestování po Slapech proti proudu.

Trasa plavby je zde na mapce. Jako základna sloužil Kemp Slapy.

Odtud se dalo pohodlně vyjíždět proti proudu se zásobami na dlouhé hodiny a kochat se krajinou a nebo se vyvázat k opuštěnému molu v některé zátoce.

Překvapilo mě, že oproti moři je zde opravdu rušno. Nicméně Slapy mají poměrně čistou vodu bez Sinic a nádherné přírodní poklady na dosah. Něco jsem sestříhal zde v krátkém videu. Prostě nádherné tři dny na Slapech.

Zde Mariner IV. po úpravě uchycení zrcadla. Pro větší nosnost motoru bylo zrcadlo s úchyty prodlouženy nerezovými tyčemi s dorazy až do poloviny člunu. Na moři při větších vlnách nebyl motor pevně uchycen a při větší rychlosti se díky špatnému upevnění zrcadla měnil i úhel nohy s vrtulí pod hladinou. Trimování se nedalo ideálně nastavit. Nové uchycení se osvědčilo a 3,5HP vyvinulo rychlost na klidné hladině při plném výkonu 17km/h. což na vyjížďky do nějakých 10km po okolí je vynikající. Navíc se značně snížila spotřeba jelikož jde noha nastavit na správný úhel. 

1.9.2017

Setkání starých vlků uprostřed divočiny.

Procházka v dalekém kraji, lesem v úbočí skal a pod palbou tlakové níže a jejích kapek. Nakonec nocování pod převisem a zajištění večeře.

 

10.7.2017

Plavba po moři u ostrova Šolta a města Maslinica.

I když to sem moc do rubriky nezapadá, přesto jsem to sem neodolal zapsat. Ze zkoumání ostrovů ve středozemním moři se nakonec vyklubal i úlovek a tak jsme zažehnali hlad a případně bychom hlady neumřeli. Po objevení otvoru, kde se ukrývala chobotnice nezbývalo než ji ulovit, abychom doplnili bílkoviny a načerpali síly na další plavby v okolí ostrova. Jelikož harpuna nebyla na palubě dospěli jsme k názoru, že na ostrůvcích najdeme pružný špičatý klacek a touto prahistorickou formou lovu jsme úspěšně zakončili několika hodinovou vyjížďku po nejbližších ostrovech. Bojovali jsme cca 20 minut v hloubce asi 3 metry ale podařilo se nám chobotnici ulovit. Hvězdice jsme samozřejmě vraceli hezky na dno zpět, jelikož jich značně ubývá. Mně osobně nejvíc fascinoval ostrůvek Kamičič. Jde o útvar na jehož straně k Maslinici je krásné terasové dno místy s travinami a jde o takovou podmořskou zahrádku, kde jsou vidět větší ryby. Opačná strana Kamičiče je fascinující jak svým povrchem nad hladinou, tak neuvěřitelnou stěnou pod hladinou na jejímž konci bychom naměřili hloubku cca 85 metrů. Ostrovy Polebrnjak, Balkun, Gmej, Rudula, Saskinja, Stipanska, Kamičič jsou od Šolty na dosah. Vkládám zde pro mně asi nejhezčí foto.

Trasa plavby.

 

Setkání starých vlků. Raisova vyhlídka (378m) a zřícenina Kozlov. 

13.4.2017

Začali jsme cestou k rybníku a jelikož nejsme rybáři pokračovali jsme směrem k vrcholu cestou asi pro Kamzíky. Cíl cesty byla zřícenina skalního hradu Kozlov potažmo po staru Chlum. Zde jsou dvě místnosti vytesané v pískovcové skále. Ložnice byla parádní v jedné světnici a jelikož během noci trochu pršelo byli jsme v suchu. Zkonzumovali jsme nakoupené zásoby, poklábosili a pozorovali jsme pravděpodobně Kunu stejně tak asi jako ona nás. Ráno po vydatném spánku jsme posnídali a vše po sobě uklidili tak jak se na správné staré vlky patří. Zkoumání dalšího okolí skal bylo nádherné. Chtěl bych tímto poděkovat našemu třetímu účastníkovi panu Merlotovi, který na fotografiích schází. Váží sice jen 3kg ale je vynikající Brain cleaner a opravdu má silné argumenty.

Čundr v Jizerských horách. Ferdinandov.- Hejnice opravdu Survival.

23.1.2017

Výšlap místy hlubším sněhem, vyhrabání zázemí pod skalkou  kotlíkem a následně zajištění tepla s vařením vynikajícího guláše. Původně byl cíl cesty Kameňák ,ale nějak jsme to netrefili a bylo dost sněhu. Spaní relativně pod širákem prověřilo naše vybavení jelikož teplota padala na cca -10st.až -13st. Moje obuv to nedávala, ale přesto velice good akce.

Čundrmeni - vyrazili jsme si na tramp za ne ideálního počasí. Než jsme dorazili na místo tak pršelo a byla mlha. Alespoň přestalo mrznout, což by nás sice neodradilo ale usnadnilo nám to další oblékání termoprádla. Posilnili jsme se před cestou špekáčkem a tlačenkou a vyrazili na lesní cestu a tudy do přírody. Po vyškrábání se mokrým listím pod pískovcovou skálu jsme se utábořili v místě pod skalnatým převisem, abychom nejprve sehnali po tmě dřevo a rozdělali oheň. Jakmile zapraskali první klacky z borovice a smrku začali jsme si připravovat spaní. Po vydatné večeři plné bílkovin a cukrů jsme doplnili tekutiny a u ohně zhodnotili politickou situaci a v pozdních hodinách ulehly do spacáků podložených karimatkou a plachtou. Ráno se uvařila vydatná snídaně a pokračovalo se dál. Kolem poledne jsme si uvařili čaj s příměsí jehličí a zkoumali okolní krajinu dokud jsme se nerozloučili.

Přespání v přírodě u ohně, abychom si oživili kontakt s přírodou a zavzpomínali jsme odkud jsme jako druh vzešli.

První akce s Honzou i Dominikem táboření na KEY-WAY rok 2014. 

 

Něco pro inspiraci:

Výroba Hawaii Harpuny - včetně držáku na F. Nikon /Duben 2016/

Suroviny:

Stará noha od židle, starý knoflík od stolní zásuvky, vrut, stará guma z garáže, kus železa na hrot, smršťovací bužírka, stativ co se povaloval 5 let v šuplíku, tyčka z laminátu nebo i kovu průměr 6mm, hmoždinka a silonové sponky /samozatahovací.

Návod:

Uřízněte starou nohu od židle, tvrdší materiál je lepší. (Můžete použít trubky PPR nebo pro držení kombinaci trubky se starou silikonovací pistolí). Vyvrtejte otvor průměr 8mm do dřeva dlouhého dle vaší potřeby a délky vrtáku. Čím menší vůle po zasunutí harpuny do zařízení, tím větší přesnost. Ale těsné to nedělejte, dřevo trochu nasaje vodu. Přišroubujte na vrut starý knoflík od stolní zásuvky. Udělejte vzadu zářez po obvodu aby zde dobře zapadla samozatahovací silinová spona pro uchycení gum. Připravte si hmoždinku, ale dobře si vyberte její tvar a případně si ji řezákem upravte. Gumy se dají použít jakékoli a pokud Vám připadá tah slabý, dejte buď silnější gumu nebo dejte gumy dvě. Uzlíky na gumách strčte do černé smršťovací trubičky na kabely (mají to v marketech) a zapalovačem ohřejte tuto gumu až se stáhne do patřičného tvaru. Pomocí cca 2-3ks silonových pásek přichyťte symetricky hmoždinku a připravenou gumu připevněte na držák s knoflíkem rovněž samozatahovací páskou. Knoflík je šikovný aby zbraň ve vodě neklouzala a opřela se o váš palec. Nastříkat to akrylátem je hračka a pokud máte starý stativ jako já tak se tam přišroubuje. Záznam vašich pokusů o lov v moři se v zimních obdobích hodí. Pozor zaplaťte si v HR sportovní rybolov - povolenka cca 60KN na den. Ceny r.2015. Nakonec jsem koupil trojzubec za cca 140,- na netu. Celá harpuna vyšla cenově na max 200,- Stativ a Foťák jsem samozřejmně nepočítal. Použít se dají Gumy z nářadí Fitness a všechno co prostě pruží. Klikni na obrázek a zvětší se.

  

Kdo chce vidět jak to střílí tak tady jsem dal video na Youtube:

 

Drsný život a Tajga - realita Lovce u řeky Jenisej

Potápění a vyrovnávání tlaku při ponoru. Naše potápění v HR.
 

 

Pan Eustach

Vyrovnávání tlaku ve středouší

autor: František Novomeský  (publikováno: 24.08.2004)
redakčně zpracoval: Tomáš Sládek

Ve svém objemném spise Opuscula anatomica, vydaném v roce 1563, popsal římský lékař a anatom Bartolomeo Eustachi (1520 - 1574) jako první kromě sluchových kůstek i zvláštní kanálky spojující obě středoušní dutiny s nosohltanem. Netušil nadčasovou projekci svého objevu do několika pozdějších století - jeho významu pro osoby pobývající v prostředí s měnícím se tlakem zevního prostředí, tedy i pro potápěče. Na Eustachův objev navázal pak jiný lékař, boloňský chirurg a anatom Antonio Maria Valsalva (1666 - 1723), který zveřejnil rozsáhlou rozpravu o lidském uchu. Zejména pak navrhl zkoušku na průchodnost oněch kanálků nesoucích jméno po svém objeviteli - Eustachových trubic. Dílo bylo dokonáno, problém vyrovnáváni tlaku ve středoušní dutině byl vyřešen, i pro potápěče. Opravdu?

Vyrovnáváí tlaku ve středouší

Sluchová trubice (tuba auditiva, tuba Eustachii) je v zevní třetině kostěná, zbývající dvě třetiny mají chrupavčitou a vazivovou stěnu. Trubice začíná otvorem o rozměrech 3 x 4 mm ve středoušní dutině a probíhá mírně šikmo dolů směrem k nosohltanu, kde na jeho boční stěně otvorem o rozměrech 8 x 5 mm končí. Délka trubice je 3,8 cm a vystlána je charakteristickou nosohltanovou sliznicí. Sluchová (Eustachova) trubice je normálně uzavřená, přičemž se její stěny vzájemně dotýkají. Tolik anatomie úvodem.

Při polknutí pohyb svalů měkkého patra otevře ústí trubice v nosohltanu, čímž se u člověka s průchodnými sluchovými trubicemi průběžně a nenásilně kompenzuje tlak v obou středoušních dutinách úměrně tlaku okolního vzduchu. V průběhu dne jde o několik tisíc polknutí potravy, doušků tekutiny či slin. Také zívání poměrně spolehlivě otevírá obě sluchové trubice - u zdravého člověka při pobytu na suchu.

Při zanoření pod vodou se situace značně zdramatizuje, podtlak ve středoušní dutině při uzavřených sluchových trubicích je značný už v hloubce několik desítek centimetrů pod hladinou. Potápěč si tedy musí pomoci a tlakové poměry v obou středoušních dutinách okamžitě upravit. Objevení bolesti v lebečních kostech signalizuje už závažný problém. Jak tedy na to?

Běžná technika kompenzace tlaku

U zdravého potápěče s průchodnými Eustachovými trubicemi by mělo stačit polykání, někdy se zakloněnou hlavou či pohyby čelistmi do stran. Pokud používáme potápěčskou přilbu, potom může pomoci předsunutí dolní čelisti nebo mohutné zívání a žvýkací pohyby dolní čelisti, což při náustku stisknutém mezi zuby není dost dobře možné. Tyto kompenzační manévry jsou nejpřirozenější a při průchodných sluchových trubicích jsou také dostatečně efektivní. Pamatujme: potápěči ve skafandru si nedosáhli na nos!

Valsalvův manévr

Po uzavření zevních nosových otvorů stisknutím prsty přes potápěčskou masku anebo přimáčknutím nosu o její dolní okraj potápěč volným zvýšením napětí hrudníku a bránice zvýší tlak v hrudní dutině, v ústní dutině a v nosohltanu. V celoobličejových maskách lze nosové otvory přimáčknout o plastikové seřizovatelné výběžky anebo nos zamáčknout do gumového vidlicového přípravku. Nárůst tlaku v nosohltanu by měl otevřít obě ústí sluchových trubic. Pamatujme: jde o poměrně násilný manévr, který musí být vykonán včas. Průlom tlakové vlny do středoušních dutin je při vyšším tlakovém gradientu značný, u vnímavých jedinců může způsobit krátkodobý pokles krevního tlaku až lehkou závrať.

Frenzelův manévr

Související odkazy
Frenzelův manévr podrobně na freediving.sk

Spočívá v uzavření zevních nosových otvorů výše popsaným spůsobem, stažení svalů měkkého patra (jako při násilném polykání) a vysunutí kořene jazyka směrem dozadu a nahoru k měkkému patru dutiny ústní. Jazyk tak slouží jako píst komprimující vzduch v nosohltanu a vhánějící jej do sluchových trubic. Někdy lze současně vyslovit (či lépe řečeno, zabručet) slůvko "hu" nebo jakoukoliv tvrdou hlásku. Pamatujme: jde o dobrý, málo násilný, leč málo využívaný manévr.

Toynbeeho manévr

Potápěč uzavře zevní nosové otvory jako u Valsalvova manévru a opakovaně polkne. Je to málo agresivní manévr, vhodný spíše při tlakových potížích ve středouší během výstupu potápěče k hladině. Pamatujme: Toynbeeho manévr otevíraní sluchových trubic je poměrně pomalý. Je proto méně vhodný při rychlých sestupech do hloubky, obvyklých v technickém potápění.

Lowryho manévr

Zde je nutno uzavřít zevní nosové otvory, zvýšit tlak v nosohltanu (jako při Valsalvově manévru) a současně polknout. Potápěč tedy musí zmáčknout nos, fouknout a polknout současně. Pamatujme: jde o poměrně složitý manévr, leč při zvládnutí techniky vysoce efektivní, zejména u potápěčů s problémovým otevíráním sluchové trubice.

Edmondsův manévr

Vhodný pro potápěče s přilbou. Spočívá v předsunutí dolní čelisti "na doraz" a potom vykonání Valsalvova anebo Frenzelova manévru. Někdy se doporučuje záklon hlavy - pokud přilba dovolí. Pamatujme: manévr je málo účinný při použití regulátoru s náustkem. Dopředné vysunutí čelisti je za těchto okolností nedostatečné.

BTV manévr (beance tubaire volontaire)

Manévr vymyslel Delonca (1970). Jde o nacvičené volní otevírání nosohltanových ústí sluchových trubic pohybem svalů měkkého patra. Úkon vyžaduje dlouhodobý opakovaný nácvik, nejlépe při simulovaných sestupech v barokomoře anebo při dlouhých pobytech na dekompresní hrazdě. Pamatujme: BTV manévr je velmi efektivní - pokud jej zvládneme. Je však méně vhodný pro rychlé sestupy do hloubky.

 

Facit

Kompenzace tlaku ve středouší je nevyhnutelným úkonem pro všechny potápěče. Kandidáti potápění musí být správně vedeni a cvičeni k tomuto úkonu za předpokladu dobré znalosti anatomie středního ucha. Kompenzace tlaku musí být vykonávána včas a individuálně vhodným způsobem (neexistuje univerzální řešení). Potápěč musí znát příznaky a projevy středoušního barotraumatu. Zásadně musí být odmítáno používání léčiv k zmenšení otoku (dekongesci) nosové sliznice. Asi 5 -7 % lidí změny tlaku ve středouší při zanoření pod hladinu nedokáže kompenzovat vůbec. Řešení je přímočaré - čeká je jiný sport.

HowToSurviveLogo-630x350

 

Valsalva

Jedná se o nejběžnější a nejsnadnější způsob, jež funguje do 25-30 m.

 • stlačte nos dvěma prsty (nejlépe ukazovákem a palcem slabší ruky). V případě nasazené masky přes ní.
 • při zavřené puse vytlačujte pozvolným zvyšováním tlaku vzduch z plic - bránicí nebo mezižeberními svaly - jako byste se přesto snažili vydechovat nosem (není nutné nafukovat pusu)
 • pocítíte lupnutí - vzduch neměl kam utíkat a tak se natlačil přes eustachovu trubici do uší

Toto vyrovnávání lze provádět jak kontinuálně (zejména při začátku ponoru, kdy se projevují velké rozdíly tlaku už při malém rozdílu hloubky), tak po pár metrech v závislosti na tlaku v uších.

Potíž je v tom, že je to způsob závislý na objemu vzduchu v plicích a tak přestává fungovat od 25-30m. Plíce jsou již natolik stlačené, že z nich nedostanete žádný vzduch, jež byste mohli natlačit do plic. Jeví se, jako byste měli plně vydechnuto.

Technika je také energeticky náročná.

V případ ěpotíží s vyrovnáváním je třeba opatrně zkoušet vyrovnat v menší hloubce, kde není bubínek tak napnutý, případně ponor přerušit.

 

Frentzel

Jedná se o metodu, jež k tlakování eustachovy trubice nepoužívá tlak v plicích, ale tlak vytvořený pomocí svalů jazyka (jedná se o velmi silný sval! ). Tuto metodu je třeba nejprve trochu natrénovat, ale umožňují nejen mnohem rychlejší vyrovnávání tlaku, ale i šetření se vzduchem a také je méně energeticky náročné - šetříte i kyslík.

Je třeba natrénovat zejména ovládání záklopky a měkkého patra. Záklopka umožňuje uzavřít přívod vzduchu do hltanu nebo do průdušnice z ústní dutiny. Patro pak umožňuje uzavírat propojení mezi ústní dutinou a nosní dutinou a záklopkou. Zní to kostrbatě, ale po troše tréninku budete vědět o co jde.

Princip je: Ústní dutina se částečně naplní vzduchem. Uzavře se záklopka jež by umožnila proudit vzduchu do plic či žaludku. Měkkým patrem se propojí ústa s nosem a tlakem jazyku (zadní části) směrem k patru spolu s prací nebo alespoň zpevněním tváří se vytvoří dostatečný tlak k přetlakování eustachovy trubice  a lupnutí v uších.

 

Eric Fattah

popsal způsob jak rozšířit frenzelovu metodu pro větší hloubky. Před dosažením hloubky, když už z plic nic nevymáčknete (25-30m) ještě naplníte tváře vzduchem a to použijete k závěrečnému vyrovnání tlaku, což vás dostane ještě o jedno vyrovnání tlaku hlouběji. Zdá se to jako málo, ale bude to dělat dost ( rozdíl tlaku neroste s přibývající hloubkou lineárně ).

Postup i kroky je popsán v  v samostatném článku, takže je stručně volně přeloženo:

 1. Naplnit ústa vzduchem
 2. Ovládat záklopku
 3. Ovládat měkké patro
 4. Uzavřít úustní dutinu jazykem
 5. Použití jazyka jako pístu pro vytvoření tlaku
 6. Samostatné ovládání záklopky a měkkého patra
 7. Spojení všech kroků dohromady ve funkční celek
 8. Test pod vodou
 
 

Otevření eustachovy trubice

Ovládnutí vědomého otvírání eustacha je pokročilý způsob výkonostních freediverů. Dokazuje, že i když jsme už dávno vylezli z moře, ještě není vše ztraceno a leccos si pamatujeme. :-) Principem je najít cestu ke svalům v okolí eustacha, otevřít ho a zároveň nevydechovat vzduch ani bez držení nosu.

Je to jednoduché, ale (ještě) neumíme. :-)

 

Zaplavení dutin vodou

Velmi pokročilá technika pro hloubkové ponory, kde už nelze vyrovnávat vzduchem.

Nosem se do vnitřního ucha a dutin  - přes eustachovu trubici se natlačí mořská voda. Používá se i technika Frentzel.

Technika s sebou nese problémy. Od závratí až po záněty. Způsob jak to provést a zvládnout, záleží asi na tréninku každého výkonostního freedivera, jež má své nezveřejňované metody. Tyto zkušenosti nemáme a proto nemůžeme doporučit, natož radit...Více zde: http://www.yachtmeni.cz/freediving-apnea/vyrovnavani-tlaku/

Výsledek obrázku pro freediving reef

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

https://35.193.189.134/

(ThomasUnurn, 28. 9. 2022 23:44)


https://35.193.189.134/

employ grow

(Randybourb, 28. 9. 2022 11:13)

https://hy.sosouthernsoundkits.com/profile/jameygrabel1087379/profile Мелбет игровой автомат joker pro https://mikspage.com/profile/seritaisbister3745724/profile Казино на алтае сайт https://www.cheapcryptos.com/profile/harveyschlaefer16932303/profile Игровые автоматы вулкан 777 демо игры https://www.fab.direct/profile/saulcoler16228388/profile Мистер твистер автомат играть бесплатно https://www.womenexhortingwomen.com/profile/michelpahk16220372/profile Онлайн казино партнер https://www.mermerdiven.com/profile/almajoel6273172/profile Звук джекпота в казино https://www.trulyyou.co/profile/melvincassetty18726075/profile Партнерка в казино вулкан

картридж lexmark купить минск

(Marinacqn, 28. 9. 2022 8:08)

Здравствуйте друзья!
https://drive.google.com/file/d/1zAyNo7EsOmhmlRWSMBRtfxA4dC07_ffp/view?usp=sharing
Предлагаем Вашему вниманию сервис оргтехники и продажу расходников для дома и офиса.Наша организация «КОПИМЕДИАГРУПП» работает 10 лет на рынке этой продукции в Беларуси.Заправка картриджей Минск – это скрупулезная и ответственная работа, так как от нее зависит рабочий процесс всей компании или распечатка важного документа. Малейшая ошибка или недоделка приведет к перебоям в работе заказчика, и соответственно к потере нашей репутации и прибыли. Для нас на первом месте стоит репутация, которую мы заработали нелегкими и долгими годами труда. Поэтому выполняя очередной заказ на заправку принтера или ксерокса, мы думаем о клиенте и с полной ответственностью можем гарантировать как качество, так и быстрое исполнение работы. Заявку на вызов Вы можете оставить как на сайте, так и по телефону. Так же в Online чате сбоку. Наш оператор обговорит удобное для Вас время, и наши специалисты прибудут точно в срок. Качество наших работ всегда на высшем уровне, так как у нас работает лучшая команда профессионалов!Рады предложить нашим клиентам:Заправка картриджей с выездом на дом и офис.Ремонт и восстоновление картриджей.Прошивка любого лазерного принтера.Настройка принтера (wi-fi, установка драйверов на компьютер).Замена термопленки и роликов захвата бумаги.Купить картридж к любому лазерному картриджу.Для заказа мастера просто позвоните по указанным телефонам или оставьте завку, выбрав свою модель!

medicine wrong

(Randybourb, 28. 9. 2022 1:48)

https://www.thehighviewdc.com/profile/enriquemerl14358934/profile Комплекс игровых автоматов в москве https://www.djdap.com/profile/nathanhugron19013904/profile Слоты призовые бесплатно https://thalovebirds.com/profile/wendellozane8867602/profile Играть бесплатно в автоматы гейминатор https://www.avionretail.com/profile/carmelojayne1945360/profile Играть игровые автомат жуки бесплатно без регистрации https://nevzatyilmazoffical.com/profile/jalisagolar6331758/profile Играть бесплатно в игровые аппараты вулкан https://www.rbmdynamics.com/profile/inocenciaboike3680390/profile Вулкан минимальный депозит https://www.99thaifood.com/profile/phillashier19481651/profile Вулкан мега казино бонус

fatty sleepy

(Randybourb, 27. 9. 2022 6:31)

https://prettypetsbypatricia.com/profile/mallieyoutsey7878636/profile Вулкан играть на рубли https://www.dreamchasercustomgiftbaskets.com/profile/octaviocatala15080846/profile Онлайн игровые автоматы играть бесплатно ultra hot https://ravenkameenuibecker.com/profile/latrinababena6611135/profile Игровые автоматы нормальные на деньги https://www.reverencedanceacademy.com/profile/peijangula11479060/profile Самые популярные и надежные онлайн казино https://letwistedspoon.com/profile/tracyvernia2954182/profile Популярные казино онлайн на деньги https://www.sonseecos.com/profile/lazarowymore6725915/profile Игровой автомат wild west игровые автоматы https://www.brothandstone.com/profile/edwardtanoue12682472/profile Игровые автоматы бесплатно без регистрации играть сразу

gеt nоw # bіg bonus

(PetarNef, 27. 9. 2022 1:07)

Best onlіnе саsіno
Bіg bоnus аnd Frееsріns
Spоrt bеttіng аnd pоkеr

go now https://tinyurl.com/nh8z7u4

Ontotogma Hite Hite

(WajtekOntotogma, 26. 9. 2022 6:48)

stx21 empozy Hite Hite noclegi pracownicze nieopodal suwalk noclegi w okolicach augustowa noclegi pracownicze niedaleko augustowa noclegi pracownicze augustow noclegi augustow ul. zarzecze

распашные двери на заказ

(Bogdanzub, 21. 9. 2022 9:24)

Привет дамы и господа!
Более подробная информация размещена https://drive.google.com/file/d/1dvAKJyEOOME6UOwkqlaXD570mM28fJWy/view?usp=sharing
Предлагаем Вашему вниманию изделия из стекла для дома и офиса.Наша организация ООО «СТЕКЛОЭЛИТ» работает 10 лет на рынке этой продукции в Беларуси.На сегодняшний день межкомнатные двери из стекла быстро набирают популярность и спрос у покупателей. Причина этого понятна, ведь стеклянные двери защищают от посторонних глаз и звуков, а также пропускают свет, визуально расширяют пространство помещения и отлично вписываются в любой интерьер, который может быть выполнен как в классическом варианте, так и в стиле модерн или хай-тек.
Увидимся!

Fuck me right now! I wanna suck your dick and balls.

(AlbinaBes, 20. 9. 2022 20:56)

Fuck me right now! I wanna suck your dick and balls. Find me here https://bit.ly/3xjN1Qk
I can’t wait any longer. I'll get on my knees and suck you off! This offer comes once in a lifetime.

crm сколько стоит

(DanielNaf, 20. 9. 2022 11:37)

https://isf-consultant.ru/chto-vam-nuzhno-znat-prezhde-chem-poprobovat-seo-samostoyatelno/

Создание корпоративного сайта, закажите разработку корпоративного сайта компании под ключ

Реклама в инстаграм уже давно ассоциируется с большой прибылью. Современный темп жизни постоянно вынуждает двигаться вперёд

sound base

(ScottEvend, 20. 9. 2022 6:44)

https://test.itnar.nl/forum/profile/prokach_casino32760492/ Кто играет в казино на реальные деньги по методу маккинли https://endmedicalmandates.com/groups/%d0%b8%d0%b3%d1%80%d0%be%d0%b2%d0%be%d0%b9-%d0%b0%d0%b2%d1%82%d0%be%d0%bc%d0%b0%d1%82-%d1%87%d1%83%d0%b4%d0%b5%d1%81%d0%bd%d1%8b%d0%b9/ Игровой автомат чудесный https://www.adamofficialthailand.com/community/profile/prokach_casino36303668/ Слот день открытых дверей минус скачать https://karatboxing.com.ua/grand-casino-programmnoe-obespechenye/ Grand casino программное обеспечение https://autoskola-barbara.hr/community/profile/prokach_casino46917114/ Онлайн эмуляторы игровых автоматов ч

пакеты битрикс 24

(Jamessuesy, 20. 9. 2022 1:11)

https://ensonews.info/12540-2/

Меры поддержки бизнеса

Сквозная аналитика Roistat — цена, стоимость тарифов, специальные предложения для малого бизнеса и рекламных агентств. Попробовать бесплатно 14 дней. Есть рассрочка.

All florida tinting

(Keaneswado, 20. 9. 2022 1:07)

https://allfloridatinting.com/
No matter what your budget, taste or vehicle, All Florida Tinting Co. will work with you to find the perfect LLumar window tinting product.
Window tinting options, shades types, colors in Jupiter, Florida
Pick from LLumar's full line of automotive window tint shades, ranging from clear to dark, entry level to high performance.
Subscribe https://allfloridatinting.com/subscribe

свинец в чушках

(RoccoRat, 20. 9. 2022 0:06)

https://gold-baget.ru/iz-astrahani-ekipazhi-otpravilis-v-shyolkovyj-put/

ТНМК

Сетка арматурная - Металлопрокат СПб - Купить металлопрокат оптом по низким ценам за метр и тонну в СПб. РосСибМет, Санкт-Петербург

купить гвозди оптом от производителЯ цена

(Cameronbar, 19. 9. 2022 23:59)

https://www.sport-weekend.com/opornye-vertikalnye-jelementy-besedki.htm

Швеллер на заказ

ГОСТ: Трубы стальные прямоугольные. Сортамент. ГОСТ 8645-68

ступень из керамогранита

(RobertNaw, 19. 9. 2022 18:42)

https://biz6.ru/2022/09/18/kak-vybrat-podhodjashhuju-plitku-dlja-vannoj-komnaty/

ТРИА Керамика - Керамическая плитка Alma Ceramica. Коллекция Asteria

Плитка Italon Charme Floor Project по самой низкой цене в Москве 0.00 руб. + скидка и бесплатная доставка по Москве при заказе от 25000 руб. Доставка по всей России. Доставка со склада в Москве и московской области. +7 (495) 740-34-66

хлор из поваренной соли

(Frankesozy, 19. 9. 2022 17:33)

https://www.penza-press.ru/udarnaja-drel-ili-perforator.dhtm

Пильные диски и пилы для многопильных станков

Заказать и купить оборудование для кузовного ремонта по оптовым ценам со склада с доставкой по всей России и СНГ от компании "Гаражный СУПЕРМАРКЕТ": ? +7 (965) 046-96-28 Отдел продаж

Последствия

(Raymondcoelt, 18. 9. 2022 11:43)

Впервые с начала конфликта в украинский порт пришло иностранное торговое судно под погрузку. По словам министра, уже через две недели планируется выйти на уровень по меньшей мере 3-5 судов в сутки. Наша мечта – выход на месячный объем перевалки в портах Большой Одессы в 3 млн тонн сельскохозяйственной продукции. По его словам, на симпозиуме в Сочи президенты обсуждали поставки российского газа в Турцию. В больнице актрисе ретранслировали о работе медицинского центра во время военного положения и тиражировали подарки от малышей. Благодаря этому мир еще больше будет слышать, знать и понимать правду о том, что происходит в нашей стране.

타오바오구매대행

(RichardKique, 16. 9. 2022 23:31)


타오바오구매대행

Ontotogma Hite Hite

(WitekOntotogma, 16. 9. 2022 18:36)

stx21 empozy Hite Hite apartamenty augustow lodz noclegi augustow zarzecze noclegi augustow partyzantow noclegi pracownicze niedaleko augustowa pokoje pracownicze niedaleko suwalk


1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65

následující »